سالاد آذری

سالاد آذری

اموزش تهیه سالاد آذری :

میزان سس مایونز بالا در این سالاد برای افرادی که اضافه وزن دارند توصیه نمی شود. شما می توانید میزان سس را با توجه به سلیقه خود کم و زیاد کنید. به دلیل وجود موادی مثل سیب زمینی، لبو و مایونز می توان گاهی از این سالاد به جای وعده اصلی استفاده کرد.لبو به دلیل داشتن فیبر که خاصیت کاهش چربی خون را دارد و همچنین اسیدفولیک، باید در سبد غذایی بیماران قلبی قرار گیرد. لبو دارای مقادیر فراوان آهن در کنار ویتامین ((ث)) و اسید فولیک است که از بروز کم خونی در افراد بویژه دختران جوان ممانعت می کند.ماست از رشد باکتری ها در دستگاه گوارش جلوگیری می کند.تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و املاح ضروری است و می تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد. یک عدد تخم مرغ متوسط ۷۶ کیلوکالری انرژی دارد.مصرف نکردن سیب زمینی در وعده های غذایی مختلف می تواند موجب بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری شود.
سیب زمینی از گروه کربوهیدرات‌ها است که به گروه نشاسته نیز معروف است , ارزش غذایی و فیبر غذایی است . ویتامین های B  سیب زمینی نقش مهمی در سلامت بدن به ویژه در مورد رشد مو و سلول های B گروه عصبی دارد. سیب زمینی به علت دارا بودن فیبر غذایی مناسب، در تنظیم عمل کرد دستگاه گوارش وجلوگیری از یبوست مفید است. و به این صورت که فیبر غذای موجود در سیب زمینی پس از ورود به دستگاه گوارش به شکل اسفنج درمی آید و آب را به خود جذب می کند و به شکل مواد حجیم به عنوان محرک روده و تسویه روده عمل می کند .
خواص سالاد آذری :

حذف سیب زمینی و یا به صورت کلی حذف گروه کربوهیدراتها می تواند موجب بروز مشکلات عصبی , پرخاشگری , یبوست می شود.
سیب زمینی بدلیل داشتن مقدر ویتامین C ضد بیماری اسکوربیت است و کشورهائیکه از این گیاه استفاده می کردند هیچگاه مردم آنجا به این بیماری دچار نمی شدند .

لبو ها را بگذاریدبه مدت تقریبا مدت ۱۲۰ دقیقه خوب بپزد و بعد از پخته شدن لبو ها آن ها را رنده کنید.همچنین سیب زمینی ها را نیز به مدت ۴۵ دقیقه بسته به اندازه سیب زیمینیتان بگذارید بپزد و بعد از پخت رنده شود.هویج را نیز بگذارید بپزد و بعد از پخت رنده شود.
در ظرفی جدا سس مایونز،شوید، جعفری،پیار چه خرد شده،آبلیمو، روغن زیتون را با هم مخلوط کنید.
ته ظرف پیرکسی را سلفون بکشید.و لبوهای رنده شده را در ظرف بریزید.سپس سسی که در مرحله دو درست کردین را یک لایه روی لبو ها بریزید، سپس یک لایه سیب زمینی روی آن بریزید و مجددا از سس درست کرده روی سیب زمینی بریزید.لایه سوم هویج های رنده شده را میریزیم و لایه اخر را باز سیب زمینی رنده شده.
سالاد را در یخچال بگذارید تا کمی خودش را بگیرد بد از اینکه سالاد خورش را گرفت و کمی سفت تر و مزه دار شد ظرف را برگردانید و سلفون آن را در بیاورید رویش را با جعفری و سس تزیین کنید و سرو نمایید.