شیرینی خرمایی

شیرینی خرمایی

این شیرینی ها،پر شده با مواد میانی از خرما هستند، پوره سیب به آن ها بافت نرمی می دهد و سبوس آن ها را سرشار ازغلات می کند. حتما آن ها را امتحان کنید.
نکاتی در رابطه با طرز تهیه ی شیرینی خرمایی:

۱- از خرما بدون هسته استفاده کنید.
۲- از یک و یک چهارم پیمانه آرد کامل و یک پیمانه آرد چندمنظوره استفاده کنید. به آرد اضافی برای آرد پاشی سطح کار نیاز دارید.
۳- خمیر باید برای ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه در یخچال قرار بگیرد.
۴- با این میزان مواد ۲۴ عدد شیرینی خواهید داشت.

برای مواد میانی: در قابلمه ای روی حرارت متوسط، خرما و آب سیب را بجوشانید. حرارت را کم کنید و بگذارید مواد برای حدود ۱۰ دقیقه قل بزنند، تا خرما ها نرم شده و آب سیب تقریبا بخار شود. آن را کنار بگذارید تا خنک شود. سپس در مخلوط کن ریخته و پوره کنید.
برای خمیر: آرد ها، سبوس گندم، نمک و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید. شکر و رنده ی پوست لیمو را با سرعت متوسط همزن برقی برای ۳۰ ثانیه بزنید. کره (به دمای محیط) را به مواد اضافه کنید و برای یک دقیقه بزنید. تخم مرغ را به سایر مواد اضافه کنید و تا پف کند، بزنید. سپس ترکیب آرد را در ۳ مرحله و پوره ی سیب را در ۲ مرحله به مواد اضافه کنید و بزنید. خمیر را نصف کنید و هر بخش را در کیسه ی پلاستیکی بپیچید و به صورت مستطیل باز کنید و برای ۲ ساعت در یخچال قرار دهید.
از قبل فر را با حرارت ۱۹۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. یک لایه از خمیر را بین دو عدد کاغذ روغنی آرد پاشی شده به ابعاد ۲۴ در ۳۴ سانتی متر باز کنید. در صورت نیاز بر روی آن آرد بیشتری بپاشید. کاغذ روغن رویی را بر دارید وکناره های خمیر را به مرتب کنید. سپس خمیر را به همراه کاغذ روغنی در سینی فر قرار دهید.
خمیر را از طول به دو قسمت برش دهید.نیمی از مواد میانی را به طور مساوی در میان خمیر ها بگذارید. نیم سانتی متر از کناره های خمیر فاصله دهید. خمیر را روی مواد میانی برگردانید و کناره های آن را با فشار انگشت ببندید. خمیر ها را برای ۲۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا سفت شود. این کار ها را با لایه دوم خمیر و مواد میانی باقیمانده تکرار کنید.
خمیر ها را به مدت ۲۰ دقیقه تا طلایی قهوه ای شوند در فر قرار دهید. بگذارید تا برای ۵ دقیقه روی توری خنک شوند و سپس به قطعات ۴ سانتی متری برش دهید و بگذارید تا روی توری کاملا خنک شوند.