لازانیا با گوشت

لازانیا با گوشت

با این دستور لازانیا غذایی برای ۱۲ نفر و همچنین سس گوشت اضافی خواهید داشت. با پختن سس گوشت در مقدار زیاد، در زمان و هزینه خود صرفه جویی می کنید.
نکاتی در رابطه با تهیه ی لازانیا با گوشت :

۱-از رز ماری تازه استفاده کنید. برگ های آن را جدا کنید.
۲-در صورت تمایل و دسترسی، از بیکن گوشت دودی استفاده کنید. آن را ریز خرد کنید.
۳-از گوشت چرخ کرده استفاده کنید.
۴- پنیر چدار را با غذاساز درشت چرخ کنید.
۵- هویج و پیاز را باهم در غذا ساز چرخ کنید. کرفس را هم جدا با غذا ساز چرخ کنید.
۶- تره فرنگی را ریز خرد کنید.
۷- از برگه های لازانیای نیم پز استفاده کنید.
۸- با این میزان مواد، غذایی برای ۱۲ نفر به اضافه سس گوشت برای یک وعده ی دیگر خواهید داشت.

در قابلمه ای روی حرارت بالا، ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون را گرم کنید. برگ های رزماری و بیکن را به آن اضافه کنید و برای ۲ دقیقه تفت دهید(مواد را مدام هم بزنید).
گوشت چرخ شده را به آن ها اضافه کنید و با پشت قاشق آن را باز کنید. حرارت را روی درجه متوسط قرار دهید و برای ۱۰ دقیقه تا آب آن بخار شود، تفت دهید(هر از گاهی مواد را هم بزنید).
هویج ، پیاز و کرفس چرخ شده را به مواد در قابلمه اضافه کنید و برا ی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تا سبزیجات نرم شوند، بپزید(مواد را مدام هم بزنید).
گوجه ها را آب پز کنید، پوست آن ها را جدا کنید. گوجه ها را با پشت قاشق له کنید. آب گوجه ها را هم نگه دارید.
پوره گوجه فرنگی، گوجه فرنگی به همراه آب و ۳ پیمانه آب را به مواد اضافه کنید. حرارت را کم کرده و اجازه دهید برای ۲ ساعت تا حجم مواد کم شده و غلیظ شود، قل بزند(هر از گاهی مواد را هم بزنید).
در این میان، سس سفید را آماده می کنیم. تره فرنگی خرد شده را به همراه برگ بوها و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون در قابلمه ای بریزید. آن ها را هم بزنید و بر روی آن ها اندکی نمک و فلفل سیاه بپاشید. حرارت را کم کنید و برای ۳۰ دقیقه تا مواد نرم و شیرین شوند، تفت دهید(اگر لازم شد به مواد مقدار کمی آب اضافه کنید).
آرد را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا روی آ ن ها را بپوشاند. سپس در حالی که مواد را هم می زنید، شیر را کم کم اضافه کنید. حرارت را به متوسط، افزایش دهید، مواد را بجوشانید و سپس حرارت را کم کرده و اجازه دهید تا برای ۵ تا ۱۰ دقیقه، تا غلیظ شود، بپزد.
با احتیاط سس را در غذاساز بریزید و تا یکدست شود هم بزنید. نیمی از پنیر چرخ شده را به سس اضافه کنید و برروی آن نیمی از جوز را رنده کنید. مواد را بچشید، در صورت لزوم به آن نمک و فلفل اضافه کنید.
هنگامی که سس گوشت آماده شد، فر را با حرارت ۱۹۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. سس گوشت را بچشید، در صورت لزوم به آن نمک و فلفل اضافه کنید. نیمی از سس گوشت را برای دفعات بعد فریز کنید.
برای چیدن لازانیا، یک چهارم مواد گوشتی باقیمانده را در ظرف مخصوص فر(به ابعاد ۲۵ در ۳۰ سانتی متر) بریزید و یکدست پخش کنید.
سپس یک چهارم از سس سفید را بر روی آن بریزید و با برگه های لازانیا بپوشانید. این کار را ۳ بار دیگر تکرار کنید،لایه نهایی را با سس سفید تمام کنید و بر روی آن پنیر باقیمانده را بپاشید. لازانیا را در فر قرار دهید و برای ۴۵ دقیقه تا طلایی رنگ شود و شروع به حباب زدن بکند، بپزید.
قبل از سرو، اجازه دهید تا لازانیا برای ۵ تا ۱۰ دقیقه خنک شود. می توانید آن را با سالاد سبزیجات تازه میل کنید.