نان سیر

نان سیر

همه این نان های نرم با لایه ی زیرین ترد و رویه ی سیر را دوست دارند. نوش جان!
نکاتی در رابطه با طرز تهیه ی نان سیر :

۱- از آرد نان استفاده کنید. به آرد اضافی برای آردپاشی سطح کار نیاز دارید.
۲- خمیر باید در مجموع برای دو ساعت و نیم استراحت کند.
۳- با این میزان مواد ۳۵ عدد نان و ترکیب کره اضافی برای استفاده های بعد خواهید داشت.

فر را از قبل با حرارت ۱۹۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. در ظرفی آرد، خمیر مایه و ۱ قاشق چای خوری نمک را با هم ترکیب کنید و وسط آن را گود کنید. به تدریج ۵۵۰ میلی لیتر آب گرم (به دمای ۴۰ درجه سانتی گراد) به آن ها اضافه کنید و آن ها را مخلوط کنید تا خمیر فرم بگیرد.
روی سطح کار را آرد پاشی کنید و خمیر را ۱۰ دقیقه روی آن ورز دهید. خمیر را در کاسه ای قرار دهید، روی آن را با پارچه ای نمدار بپوشانید و برای حدود ۱ ساعت در مکانی گرم قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.
حبه های سیر را به همراه کره (به دمای محیط) بکوبید تا نرم شوند. پوست نصف لیمو را ریز رنده کنید و به مواد اضافه کنید. جعفری تازه را ریز خرد کنید و به همراه پودر چیلی و نوک انگشت نمک به سایر مواد اضافه کنید و با هم ترکیب کنید. یک چهارم ترکیب کره را برای این دستور استفاده می کنیم، بقیه ترکیب را می توانید برای استفاده های بعدی تا ۶ ماه در فریزر نگهداری کنید.
دیواره ها و کف سینی فر (۲۵ در ۳۵ سانتی متری) را با یک سوم ترکیب کره، آغشته کنید. سپس آرد سوخاری را روی آن بپاشید و خوب تکان دهید تا همه جای سینی را بپوشاند. خمیر را به ۳۵ تکه مساوی تقسیم کنید. هر تکه را گرد کنید و آن ها را در ۷ ردیف ۵ تایی در سینی قرار دهید. روی خمیر را با یک سوم از ترکیب کره آغشته کنید. اجازه دهید تا یک ساعت و نیم استراحت کند و حجم آن دو برابر شود.
روی خمیر ها کمی نمک بپاشید و آن ها را در طبقه ی پایین فر برای ۳۰ دقیقه تا طلایی شوند، بپزید. یک سوم نهایی ترکیب کره را روی نان ها بمالید تا براق شوند.