هویج پلو

هویج پلو

مواد لازم:

برنج                                                            ۳ پیمانه

هویج خلال شده یا رنده شده                           نیم کیلو

شکر                                                           نیم پیمانه

خلال پسته                                                  ۴ الی ۵ قاشق

روغن و نمک                                                به میزان لازم

دستور طبخ غذا:

برنج را بجوشانید و آبکش کنید.۳ الی ۴ قاشق روغن در یک تابه روی آتش ملایم داغ کنید و هویج را ۸ تا ۱۰ دقیقه در آن تفت بدهید.

هویج پلو

شکر را با نیم پیمانه آب روی هویج بریزید و ۱۰ دقیقه بجوشانید ، سپس بردارید.نیم پیمانه آب روغن در دیگ داغ کنید و چند کفگیر برنج روی آب روغن بریزید.سپس هویج را با قاشق سوراخ دار از شربت شکر بگیرید و لابلای برنج پخش کنید.پس از ۱۰ الی ۱۲ دقیقه که برنج دم کشید شعله را کم کنید ، شربت شکر باقیمانده را با ۴ الی ۵ قاشق روغن داغ کنید و روی برنج بریزید و سپس دم کنی را روی دیگ قرار دهید.

به واسطه ی رسوب شیره شکر ، احتمال سوختن ته دیگ این پلو زیاد است ، بنابراین باید آتش آن کم باشد و زودتر از پلوهای بدون شیرینی برداشته شود.حدود ۴۵ دقیقه برای دم کشیدن این پلو کافی است.

در هنگام سرو:

هنگام کشیدن این پلو ، خلال پسته را در ۲ الی ۳ قاشق روغن روی شعله ی ملایم حدود سه دقیقه تفت بدهید و دیس پلو را با آن آرایش کنید.

هویج پلو

نکته ها و گفته ها:

هویج پلو را معمولاً با هویج فرنگی که رنگ قوی تری دارد درست می کنند، یا با مخلوطی از هویج فرنگی و زردک.مرغ پخته و گوشت پخته هم معمولاً با این غذا همراه می شود.

توجه:

این پلو را با اندکی زعفران ساییده و حل شده در اندکی آب داغ هم البته می توان آرایش کرد ، ولی به نظر زعفران رنگ هویج را ضعیف میکند.

هویج پلو

هویج پلو